Program Hakkında
Hızla gelişen işitme teknolojisi  bu alanda hizmet verebilecek  sağlık profesyoneli yetiştirme  ihtiyacını doğurmuştur.
Bu ihtiyaç doğrultusunda,  Odyometri alanı ile ilgili temel düzeydeki bilgiye ulaşan,  değerlendirme ve uygulayama yapabilen, işitme ve denge bozuklukları hastalarının tanısında gerekli olan subjektif ve objektif testleri uygulayabilen ve danışmanlık yapabilen sağlık teknikerleri yetiştirmek hedeflenmiştir.
Odyometri programı, mezunlarına işitme sektöründe üretimden satış ve pazarlamaya; ölçümden eğitime her alanda çalışma imkânı sunmayı amaçlamaktadır.
Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Odyometri Teknikeri” ünvanı verilmektedir.

Hedefler- Amaçlar
İşitme kaybı ve denge bozukluğu hastalarının tanısı konusunda bilimsel yöntemleri bilen ve kullanabilen, işitme düzeylerinin belirlenmesi ve kaliteli bir işitme sağlanabilmesi için hastalara işitme ve denge testlerini uygulayabilen ve Kulak Burun Boğaz uzman doktorları tarafından hastalara reçete ile verilen işitme cihazlarının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olan sağlık personeli yetiştirmektir.
Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz, hoşgörülü ve sabırlı, hastalara yardım etmekten hoşlanan, biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, üst düzeyde genel yeteneğe sahip odyometristler yetiştirmektir.

İstihdam Olanakları
 Mezunlar Odyolog, Odyoloji Uzmanı veya Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanın gözetim ve denetiminde resmi veya özel hastanelerin Odyoloji kliniklerinde, İşitme Engelliler Okullarında ve İşitme Cihazı Firmalarında çalışabilirler. Bunların yanı sıra yenidoğan işitme taramaları, okul öncesi ve okul çağı tarama programları ile endüstri alanında gürültü ölçümleri ve işitme taramalarında da görev alabilirler.

Programa hangi Puanla Yerleşirim
-TYT

Programın Akademik Kadrosu
Öğr. Gör. Fatma TELCİ (Program Başkanı)

 

BAĞLANTILAR

 
 Mezun Öğrenci Bilgi Sistemi
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

BOLOGNA