Program Hakkında
Harran Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek yüksekokulu 1994 tarihinde kurulmuştur. Diyaliz bölümü ise 2018 yılında açılmıştır ve açıldığı ilk yıl öğrenci almaya başlamıştır. 

Hedefler- Amaçlar
Yaşanan teknolojik gelişmeler nedeni ile sağlık hizmeti sunumunda geleneksel ve modern teknikleri uygulayabilen ara personelin ihtiyacı zorunlu hale gelmiştir. Diyaliz teknikeri, doktorların direktifleri doğrultusunda, diyaliz makinesine bağlanması gereken hastalarla ilgilenir,  Hastaların günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak diyaliz makinesine bağlanmasını takip eder,  Makinenin bakımını yaparlar, kullanıma hazır hale getirilmesini sağlar,  Hastaların diğer sorunlarıyla ilgilenir,  Diyaliz makinesinin hastaya bağlanmasından ve kullanılmasından birinci derecede sorumludur,  Böbrekle ilgili hastalıklarda diyet yapmak önemli olduğu için, bu konularda hastayı bilgilendirir,  Hasta ve yakınlarının diyaliz tedavisi konusunda bilinçlendirilmesi gibi hususlarda diyaliz ünitelerinde görev alabilecek donanımın sahip sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

İstihdam Olanakları
Programdan mezun olanlar, kamu ve özel sektörde yer alan sağlık kurum ve kuruluşlarında diyaliz teknikeri unvanıyla çalışabilmektedirler.

Programa Hangi Puanla Yerleşirim
Diyaliz programına kayıt kabul için lise diploması ve merkezi olarak yapılan ulusal üniversite yerleştirme sınavı olan TYT puanı yerleştirmenin yapılmış olması ya da Yükseköğretim Kurulu'nun uluslararası öğrenci kabulü ile ilişkili düzenlemeleri gereğince gerekli koşulları karşılamış olması gerekmektedir.

MEZUN PORTALI

KALİTE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

 
 

SHMYO TANITIM FİLMİ