Program Hakkında
Hızla gelişen işitme teknolojisi  bu alanda hizmet verebilecek  sağlık profesyoneli yetiştirme  ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda,  Odyometri alanı ile ilgili temel düzeydeki bilgiye ulaşan,  değerlendirme ve uygulayama yapabilen, işitme ve denge bozuklukları hastalarının tanısında gerekli olan subjektif ve objektif testleri uygulayabilen ve danışmanlık yapabilen sağlık teknikerleri yetiştirmek hedeflenmiştir. Odyometri programı, mezunlarına işitme sektöründe üretimden satış ve pazarlamaya; ölçümden eğitime her alanda çalışma imkânı sunmayı amaçlamaktadır.
Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere ön lisans diploması ve “Odyometri Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Hedefler- Amaçlar
İşitme kaybı ve denge bozukluğu hastalarının tanısı konusunda bilimsel yöntemleri bilen ve kullanabilen, işitme düzeylerinin belirlenmesi ve kaliteli bir işitme sağlanabilmesi için hastalara işitme ve denge testlerini uygulayabilen ve Kulak Burun Boğaz uzman doktorları tarafından hastalara reçete ile verilen işitme cihazlarının kullanılması konusunda hastalara yardımcı olan sağlık personeli yetiştirmektir.
Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz, hoşgörülü ve sabırlı, hastalara yardım etmekten hoşlanan, biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı, üst düzeyde genel yeteneğe sahip odyometristler yetiştirmektir.

İstihdam Olanakları
Mezunlar Odyolog, Odyoloji Uzmanı veya Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanın gözetim ve denetiminde resmi veya özel hastanelerin Odyoloji kliniklerinde ve İşitme Cihazı Firmalarında çalışabilirler. Bunların yanı sıra yenidoğan işitme taramaları, okul öncesi ve okul çağı tarama programları ile endüstri alanında gürültü ölçümlerinde de görev alabilirler.

Programa Hangi Puanla Yerleşirim
-TYT


 

MEZUN PORTALI

KALİTE YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

 
 

SHMYO TANITIM FİLMİ